Tüp Bebek Tedavisinde Nasıl Beslenmeli

Hamilelik öncesinde ve döneminde söz konusu olan dikkatli ve özel beslenme programı, tüp bebek tedavisi esnasında çiftlerin daha da dikkatli olması gerekiyor.

Birtakım olumsuz durumlardan ötürü çocuk sahibi olamayan çiftlerin başvurdukları çocuk sahibi olma yöntemlerinden birisi tüp bebektir. Ülkemizde de oldukça yaygın olan bu yöntem sayesinde birçok anne baba adayı bebek sahibi olma hayallerini gerçekleştirebilmiştir.

Tüp bebek tedavi süreci hamilelik hazırlığının ve döneminin getirdiği sorumluluklardan ve dikkat edilmesi gereken hususların biraz daha fazla olduğu bir dönemdir. Tüp bebek tedavisinde beslenme özellikle sağlıklı ve başarılı sonuçlanacak bir sürecin anahtarıdır.

Temelde normal zamanda da uzak durulması gereken besinler başlığı altında yer alan seçeneklerden hamilelik döneminde de öncesinde de uzak durmak ve yararlı olduğu bilinen besinlere daha fazla ağırlık vermek gerekmektedir. Doktor kontrolünde yürütülen tüp bebek sürecinde hazırlanan beslenme programına harfiyen uymak çok önemlidir.

Başarılı Sonuçlar için Beslenme Kuralları

Tüp bebek tedavisinde beslenme kuralları şu şekilde sıralanabilir:

  • Yalnızca tedavi sürecinde değil, tedaviye başlamadan birkaç ay önce sigara bırakılmalıdır. Sağlığa zararlı olduğu bilinen sigaradan hem anne adayının hem de baba adayının vazgeçmesi gerekir.
  • Tüp bebek tedavisine başlayacak çiftlerin ideal kiloda olması gerekir. Aşırı zayıf ya da kilolu olmak üreme kalitesini düşüreceği için uygun kiloya gelmek için diyet veya özel beslenme programları uygulaması gerekir.
  • Tedavi sırasında haftada üç gün olmak üzere barbunya, fasulye, nohut gibi kuru baklagilleri tüketmek gerekir. Yine haftada 3 defa olmak üzere Omega 3 ve mineral açısından en zengin besinlerden olan balık tüketimine de ağırlık verilmelidir.
  • Hayatın her döneminde olduğu gibi, tüp bebek tedavisi sırasında da yeterli su tüketmek çok önemlidir. Vücudun ihtiyacı olan sıvının kahve çay gibi sıvı içeceklerden karşılandığı düşünülmemelidir. Tüp bebek tedavisinde başlamadan önce su tüketimi günde ortalama 2,5-3 litreye çıkarılmalıdır. Çay ve kahve tüketimi konusunda dikkatli olmak da gerekir. Normal yaşantıda eğer fazla çay kahve tüketimi varsa, tedaviye başlamadan bir süre önce daha seyrekleştirilmelidir.
  • Asitli içeceklerin tüketiminden kaçınılmalıdır.
  • Sağlıklı gebelik için gereken folik asit alımını sağlayan baklagiller, yeşil yapraklı sebzeler, badem ve fındık gibi besinlerin tüketimine ağırlık vermek gerekir.
  • Kızartma yemekleri yerine fırında ya da haşlama yemekler tüketilmelidir.
  • Tüp bebek tedavisinden daha yüksek verim alabilmek adına karbonhidrat tüketimi azaltılmalı, bunun yerine protein alımı artırılmalıdır.

Tek Kural Beslenme Değildir

İlaçlar yerine vitamin ve mineral takviyesi besinlerden alınmalıdır. Bu nedenle kuruyemiş, baklagiller, meyve ve sebze tüketimine ağırlık verilmektedir. Hem tedavi öncesinde hem de sürecinde bu beslenme önerilerine uymak çok önemlidir. Sağlıklı ve olumlu sonuçlanacak bir tüp bebek tedavi süreci için, doktorun söylediklerine harfiyen uymak, dengeli ve doğru beslenme programına göre yaşamak ve bunu düzenli uyku ve hafif egzersizlerle desteklemek gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir