Hamilelikte mide bulantısı ile baş etmeye yarayan yiyecekler

Hamilelikte mide bulantısı, hemen her kadının yaşadığı bir sorun ancak bununla baş etmek için bazı yiyeceklerden yardım almak mümkün!

Mide bulantısı, hamilelik belirtileri arasında yer almakla beraber, hemen her anne adayının hamilelik döneminde yaşadığı biraz can sıkıcı bir durumdur. Mide bulantısı, kişiden kişiye değişebilen sürelerde rastlanabilir. Kiminde 1 ayda ortadan kaybolan mide bulantısı şikâyeti, kimi için 3 ay boyunca sürebilmektedir. Bu durumla baş etmek için anne adaylarını sevindirecek bazı yiyecek önerileri mevcut. Bu öneriler sayesinde mide bulantısını azaltmak ve daha rahat bir hamilelik dönemi geçirmek mümkün olabilir.

Gebelik hormonlarından ötürü meydana geldiği bilinen hamilelikte mide bulantısı, öncelikle daha az kokulu besinleri tercih etmek gerekir. Koku duyusu fazlaca hassaslaşan anne adaylarının mide bulantısı şikayeti için deterjan, çiçek tarzı kokulu maddeler evin içinde mümkün olduğunca bulundurulmamalı, mecbur kalındığında ev sık sık havalandırılmalıdır.

Mide Bulantısını Geçiren Yiyecekler

Sık aralıklarla ve az miktarda tuzlu ve kuru gıdaları tüketmek imdadınıza yetişecektir. Beyaz peynir, simit ve çay üçlüsü anne adaylarının rahatlıkla beslenmesini sağlayan kokusuz önerilerdir. Ihlamur ve papatya, zencefil gibi bitkilerin çayları da mide bulantısına iyi gelmektedir. Çorba ve su gibi yiyeceklerin öğün aralarında tüketilmesi çok önemlidir.

Gün içinde yaşanabilecek mide bulantısını sabahtan yok etmek isteyen hamile kadınlar için başuçlarında kraker, bisküvi tarzı yiyecekler bulundurması ve kalkar kalkmaz birkaç parça yemesi faydalı olmaktadır.

Mide bulantısını önlemek için anne adayı düzenli ve günde en az 6 öğün olacak şekilde beslenmelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir