Hamilelikte İshal ve Nedenleri

Hamilelikte ishal, anne adaylarının karşılaşabildikleri can sıkıcı durumlardan birisidir.

Genellikle her kadının hamilelik döneminde yaşadığı ishal, hem dış faktörlerden hem de hormonlardan ötürü kaynaklanabilir. Hamilelikte ishal çok tehlikeli kabul edilmez ancak normal zamanda olduğu gibi aşırı durumlarda ve uzun sürmesi halinde, farklı belirtiler görüldüğünde acilen doktora gidilmelidir.

Yüksek ateş, şiddetli karın ağrısı, kusma gibi belirtiler ishale eşlik ediyorsa, bu durum ciddi olabilir. Aynı zamanda hamilelik ishalinin sebeplerinden biri de gıda zehirlenmesi olabilir. Bu belirtilerin yanı sıra titreme, mide bulantısı ve krampları, susuzluk gibi sorunlar da görülürse, gıda zehirlenmesinden şüphelenerek hastaneye gitmek gerekir.

Diğer şiddetli ve acilen kontrol altına alınması gereken durumlara örnek olarak ishalle beraber boyun tutulması ve baş ağrısının da görülmesidir. Ancak endişe edilmemesi gereken tek nokta, gerekli tıbbi müdahalenin yapılmasıyla 24 saat içinde anne adayı eski haline dönebilmektedir.

İshalin Şiddetlenmesiyle Hemen Doktor Kontrolüne Gidilmelidir

Hamilelik ishalinin sebepleri arasında mide virüsleri de yer almaktadır. Bu virüsler mide kramplarına neden olabilir. Hamile kadınların vücudu, bebek taşıdıkları için yüksek strese maruz stres yaratmaktadır ve buna bağlı olarak mideyle ilgili sıkıntılara rastlamak kaçınılmaz olabilecektir. Hafif ya da şiddetli olabilen mide virüsleri, 1 ile 10 gün arası sürerek, hamile kadınların bağışıklık sistemine göre değişkenlik göstermektedir.

Hormon seviyelerinin hızla değişmesi de hamileliğini kaçınılmazlarından birisidir. Ne yazık ki bu hormon değişimleri de hamilelikte ishal sorununa yol açan sebepler arasında yer almaktadır. Hamilelik hormon seviyelerini artırarak mide sindirim sistemini yavaşlatabilir ve rahatlatabilir. Bu da ishalin başlamasına yol açmaktadır. Doğumdan hemen önce yaşanan ishal probleminin de sebebi doğum öncesi miktarı artan hamilelik hormonları olabilir.

Gebelik dönemi ile beraber her anne adayı farklı bir beslenme alışkanlığı edinmektedir. Beslenme düzenin değişmesiyle beraber ishalin yaşanma olasılığı artacaktır. Bebek sağlığı için ve yeterince vitamin alabilmesi için fazla sebze ve meyve tüketerek hamilelik ishalinin yaşanmasına sebep olabilir. Bundan kaçınmak için eğer beslenme düzenini değiştirecekseniz, vücudu alıştırarak ve zamana yayarak bunu yapmak çok faydalı olacaktır.

Hamilelikte ishal görüldüğünde normal zamanda olduğu gibi ishalden kaynaklanan vücuttaki su kaybını önlemek için bol su içmek gerekmektedir. Eğer ishal birkaç günden fazla sürerse ve belirtiler şiddetlenirse, vakit kaybetmeden doktora gidilmelidir.

One thought on “Hamilelikte İshal ve Nedenleri

  1. Gerçekten çok güzel anlatmışınız sizleri bu yazınızdan dolayı tebrik etmek istedim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir