Hamilelikte ideal beslenme nasıl olmalıdır?

Hamilelik dönemi, hayatın en heyecan verici ve bir o kadar da dikkat edilmesi gereken bir dönemdir. Sağlıklı bir hamilelik geçirmek ve bebeğinizi kucağınıza almak için beslenme hamilelikte önem arz eden ilk hususlar arasında yer almaktadır. Halk arasındaki yaygın düşüncelerin aksine fazla kilo almadan, iki kişilik beslenmeye gerek kalmadan doğru ve sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturulabilir.

Hamilelikte beslenme ne az ne de fazla olacak şekilde dengeli olmalıdır. Hem gereğinden fazla hem de az yemek bebek ve anne sağlığını tehdit edebilir. Yetersiz beslenme nedeniyle düşük, erken doğum, bebeğin düşük ağırlıkta doğması, anne karnında ölmesi gibi olumsuz durumlar yaşanabilir. Gereğinden fazla beslenme gerçekleştiğindeyse annede hipertansiyon, gebelik şekeri gibi rahatsızlıklara, bebekte de fazla irileşme ve doğumu zorlaştırmaya yol açabilir.

Hamileliğin 3 aylık yani trimester dönemlerinde ve hamilelik sonrasında da beslenmeye dikkat etmek çok önemlidir. Anne adaylarının beslenme düzenlerinden eksik etmemesi gereken meyve, sebze, et, süt ve tahıllar doktor kontrolünde belirlenen miktarda kesinlikte alınmalıdır. Bunlara ek olarak protein kaynağı olması adına haftada 2 gün tavuk, 2 gün balık, 2 gün kırmızı et ve 1 gün baklagiller tüketilerek dengeli beslenme sağlanmalıdır.

Besin değerleri düşük, yağ ve şeker miktarı çok yüksek olan gıdalar anne ve bebeğine herhangi bir yarar sağlamayacağı için tüketilmesine gerek yoktur. Bunlar gibi katkı maddeleri içeren, uzun raf ömrüne sahip olabilmeleri için kimyasal ürünlerle süslenen konserve, paketlenmiş gıdalar gibi hazır ürünlerin tüketiminden de kaçınmak gerekir.

Hayatın her anında sağlıksız olduğu bilinen sigara ve alkol, hamilelik dönemi için en tehlikeli ve kaçınılması gereken ürünlerdir. Sadece içmek değil, sigara dumanına maruz kalınacak yerlerde de bulunmamak faydalı olacaktır.

Çay ve kahve tüketimi de hamilelikte tüketimine dikkat edilmesi gereken ürünlerdir. Çok fazla olmamak şartıyla herhangi bir sorun yaratmasa da, fazla tüketiminde annede kemik erimesi, kansızlık gibi şikâyetler, bebekte ise gelişme geriliğinin artma ihtimali yükselecektir. İçecekler konusunda da anne adayının asitli içeceklerin tüketiminden kaçınması, süt, taze sıkılmış meyve suyu, ayran gibi içeceklerin tercih etmesi gerekecektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir