Hamilelikte Düşük Riski En Fazla 8. Haftada

Hamilelik her zaman hassasiyet gösterilmesi gereken riskli bir dönemdir. Özellikle ilk sekiz hafta, düşüğün en fazla oranda gerçekleştiği dönem olduğu için çok daha dikkatli olmakta fayda var.

Gebelikte düşük, özellikle ilk haftalarda yüksek risk oranında görülen bir durumdur. Klinik olarak fark edilen gebeliklerin düşükle sonuçlanma oranı hiç de küçümsenmeyecek %20’lik bir dilime sahiptir. Yani, 4-6 kadından birinde bu durumun gerçekleştiği görülür. Düşük riskinin en fazla olduğu dönem de ilk 8 haftayı kapsamaktadır. Ancak ilk hafta sağlıklı ve dikkatli bir şekilde atlatıldıktan sonra, düşük riski de giderek azalmaktadır.

Hamilelikte Düşük Nedenleri

Düşüğe neden olan sebepler arasında genellikle ilaç, annede görülen yüksek ateş, radyasyon, çoğul gebelik, enfeksiyon hastalıkları, alkol, sigara, yüksek dozda kafein tüketimi görülüyor. Bu nedenle hamilelik dönemi süresince olduğu gibi ilk sekiz haftada özellikle bu durumlardan mümkün olduğunca kaçınmak, anne adayının kendini hastalıklardan koruması gerekiyor.

Düşük belirtisi olarak en yaygın bilinen kanama, her zaman düşüğe işaret etmese de yine de vakit kaybetmeden doktor kontrolü çok önemli oluyor. Çünkü fark edilmeden bebeğin ölmesi ve düşük gerçekleştiğinde eğer bebeğin alınması gecikirse bu defa annenin hayatı tehlikeye giriyor.

İlk 8 hafta boyunca beslenme düzenine dikkat edilmesi, anne adayının kendini yormaktan kaçınması, kafein, sigara, alkol tüketmemesi ve haftalık kontrolleri aksatmadan gebeliği kontrol altında tutması halinde sağlıklı bir hamilelik dönemi yaşamak mümkün oluyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir