Emzirme Döneminde Meme Bakımı

Emzirme hem anne hem bebek için çok önemlidir ve en sağlıklı hali için meme bakımında hassas olmak gerekir.

Emzirme dönemi anne ve bebek arasında duygusal ve fiziksel bağın kurulduğu, önemli ve uzun bir dönemdir. Memede yaşanabilecek sorun hem bebeğin beslenmesinin hem de annenin sancılı bir dönem yaşamasına neden olabilir. Hamilelik döneminde salgı bezlerine bağlı olarak büyüyen meme dolgusu, zaman zaman ağrılara sebebiyet verebilmektedir. Annenin bundan rahatsız olmaması için uygun sutyen kullanması ve çatlak sorunu oluşmuşsa, krem yardımıyla bunun üstesinden kolayca gelmesi mümkün olabilir.

Doğumla beraber gerçek görevi başlayan memelerden ilk süt bebeğin emmeye başlamasıyla gelebilir. Normal doğum yapan anneler için böyle bir genelleme uygunken, sezaryen annelerinin sütünün daha geç gelmesi mümkün olabilir.

Emzirmeden önce annenin kesinlikle ellerini yıkaması gerekir. Çünkü ellerdeki mikroplar sıklıkla hem memenin hem de bebeğin enfeksiyon kapmasına yol açmaktadır. Anne sütünün mucizevi etkilerinden olan bağışıklık güçlendirici özelliği sayesinde her emzirme öncesinde memenin temizlenmesi gerekmezken, meme ucuna anne sütü sürülmesi faydalı olabilir. Böylece meme etrafında oluşabilecek yaraların olasılığı da düşürülmüş olur.

Küçük Belirtiler Enfeksiyon Habercisi Olabilir

Emzirirken meme bakımı konusunda hassas olurken ölçüyü çok kaçırmamak gerekir. Çünkü eğer meme sabunla yıkanacak olursa, meme başından salgılanan koruyucu, yağlı doğal maddenin azalmasına hatta kaybolmasına yol açacaktır. Sadece bu değil, meme ucunun ıslak ya da nemli kalması mantar enfeksiyonunun oluşmasına, meme başı çatlaklarının artmasına, bebeğin kolayca enfeksiyon kapmasına sebep olabilir. Meme çatlaklarının durumu ilerler ve doku kaybına neden olduğu fark edilirse, derhal doktor kontrolüne başvurmak gerekir.  Memede kızarıklık,  yumruların artması, sıcaklığın artması da doktora derhal gidilmesi gerektiğinin işaretlerindendir. Annenin özellikle yaz mevsiminde her gün vücut temizliğini sağlaması ve sık sık çamaşırlarını değiştirmesi gereklidir.

Memede ağrı sorunu bebeği emzirdikten sonra tamamen boşalmaması halinde de görülmektedir. Bunun önüne geçebilmek için süt bezlerinin pompayla tamamen boşaltılması gerekir ki oluşan yumrular ağrıya ve süt salınımının azalmasına yol açmasın.

Sütün seyrelmesini önlemek için buna ek olarak yapılabilecek bir başka durum da 4-5 saatten seyrek olan emzirmedir. En az bir yıl boyunca devam ettirilmesi önerilen anne sütünün, özellikle ilk 4-6 ay arasında çok büyük önemi vardır. Bu dönemde annenin meme sağlığı ile ilgili yaşayabileceği ağrı ya da enfeksiyon gibi sorunlar bebeğin sağlığını olumsuz yönde etkileyebileceği için meme bakımı konusunda gerçekten de çok dikkatli olmak gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir