Doğum Sonrası Depresyon Nedir?

Hormonların hakim olduğu bir süreç olan doğum öncesi ve sonrası anneleri birtakım değişimler bekliyor.

Hamilelik süresince hakim olan hormonlar, doğumun ardından hızlı bir düşüş etkisindedir. Bu nedenle doğum sonrası depresyon gibi durumlar ortaya çıkabilir. Bazı psikiyatrik hastalıklar yalnızca kadınlarda görülen, özellikle lohusalık döneminde, üreme dönemi sonunda ya da doğum sonrasında ortaya çıkan postpartum depresyondur. Kadında doğum sonrasında oluşan duygusal, davranışsal ve fiziksel değişimlerin oldukça karışık bir hal aldığı dönem olarak kabul edilir.

Doğum sonrası depresyonun teşhisi konurken depresyon şiddeti, doğum ve başlangıç arası süre göz önüne alınmaktadır. Bebek sahibi olmakla alakalı sosyal, kimyasal ve psikolojik değişiklikler ile bağlantılı olan postpartum depresyon çok fazla annede görülen bir durumdur. Annenin hayatını zorlaştıran, adeta hayatını elinden alarak çok zor bir dönem yaratmaktadır. Postpartum depresyon adıyla bilinen doğum sonrası depresyon, ilaç tedavisiyle ortadan kaldırılabilir. Eğer depresyon hali psikoz sınırına kadar devam ederse, antipsikotikler ya da antidepresanlar da tedavi için kullanılabilmektedir.

Doğum Sonrası Depresyonunu Nedenleri

Hormonların doğum sonrasında ani şekilde düşmesi, kimyasal değişimlere yol açmaktadır. Aslında depresyon ve hormon düşüklüğü arasındaki gerçek bağ açıklanamamaktadır. Ancak açık olan durum; hamilelik sırasında on katına kadar çıkan östrojen ve progesteron hormonları doğumun ardından hızlı şekilde düşmektedir. Buna ek olarak bebek sahibi olmakla alakalı psikolojik ve sosyal değişiklikler depresyonu tetikler.

Doğum sonrası depresyonun belirtileri annenin yaşadığı uyku eksikliği, aşırı yorgunluk, iştah değişikliği gibi durumlardır. Eğer bu belirtiler iki hafta ya da daha uzun sürerse, anne günlük durumlar ile baş etmekte zorlanırsa, normal hareket edemezse, bebeğe ya da kendine zarar verme düşüncesi varsa, günün büyük kısmında panik halinde, çok endişeli ve korkmuş şekildeyse daha fazla vakit kaybedilmeden profesyonel yardım almak gerekmektedir.

Belki doğumdan birkaç gün sonra, belki de aylar sonrasında bu durum ortaya çıkabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir