Bebeklerde Ek Gıda Tüketimi Nasıl Olmalıdır?

Bebeğine bir an önce vitamin ve demir içerikli gıdaları verme isteği, onun sağlıklı bir gelişim içinde olması adına neredeyse tüm annelerde mevcut. Bebekler henüz 4 aylık kadarken pürelerle ek gıdaya geçişlerini sağlayan anneler ne yazık ki büyük yanlışın içindeler ..

İlk 6 ay anne sütü bebeğin sağlıklı gelişimi için yeterlidir. Hatta bebek için en iyisidir. Bebeğin tüm ihtiyaçlarını tek başına karşılar.6 aydan sonra demir ve enerji bakımından yüksek ek gıdalarla anne sütü desteklenmelidir. Tabi ki ek gıda öncesinde bebeğinizi rutin sağlık kontrolüne götürmenizde fayda var. Bu kontrolde bebeğinizin boy,kilo ölçümleri yapılmış olur ve sizde kafanızdaki soruları doktorunuza sorabilirsiniz.Peki meyve ile ek gıdaya başlanabilir mi? Ben meyve ile ek gıdaya başlanmasını önermiyorum. Çünkü ilk olarak meyvelerin güzel tadını alan bebeklerin daha sonra  sebze pürelerine alışması zor olabilir. Meyve suları da aynı şekilde ek gıdaya başlangıç için uygun bir seçenek değildir.

Ek gıdayı reddeden bebeklerde ise tüketilecek ek gıdaya biraz anne sütü sağılabilir. O tadı aldığında mutlaka yemek isteyecektir. Bir diğer çözüm yolu olarak ; önemli olan kendisine bir yemek yeme alışkanlığını benimsetmesidir. 1 yada 2 kaşık bile olsa alışkanlık haline getirmesini sağlayacağınız her besin onun için artik bir öğün olacaktır. Ek gıdaya başlayacağınız zaman dilimi de çok önemlidir. Eğer diş cıkarma , hastalık gibi dönemlerde başlıyorsanız yanlış zamanlama. Bebeğiniz bu süreçte daha çok biberon yada anne sütü emme ihtiyacı içinde olacaktır. Bu süreç ve besin tercihlerine dikkat ettiğimiz takdirde sağlıklı bir gelişim sürecinde olacağınızdan emin olabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir