Bebeklerde Bilinçli Vitamin Kullanımı Çok Önemlidir

Bebekleri sağlıklı ve doğru şekilde büyütmek için bilinçli bir anne olup, bebeğin beslenmesinde vitamin kullanımına dikkat etmek gerekir.

Elbette bebekleri için her şeyin en iyisini isteyen anneler beslenme konusunda gerçekten de çok hassas olabiliyor. Daha fazla emzirdikçe, emzirmenin yanı sıra ek besinlerden faydalandıkça bebeğinin daha sağlıklı olduğunu düşünen anneler ne yazık ki hataya düşüyor. Sağlıklı bir şekilde bebek yetiştirmek için vitamin ve mineral, ek besin vermeyi daha faydalı buluyor ancak yanlış ve gereksiz yapılan bu takviyeler bebeğin sağlığında olumsuz durumlara neden oluyor.

Aslına bakılacak olursa bebeklerin alması gereken mineral ve vitaminlerle yetişkinlerin alması gerekenler arasında herhangi bir fark bulunmuyor. Sadece bebeklerin magnezyum, kalsiyum, potasyum ve sodyum minerallerini kesinlikle alması gerekiyor. Normal beslenen bir bebeğin bu mineralleri almaması söz konusu olmuyor çünkü anne sütü ya da biberon mamalarında bu mineraller bulunuyor.

Genellikle normal beslenme koşullarında yetişen bebeklerde herhangi bir mineral eksikliğini sık olarak rastlanmıyor. Ancak şiddetli ishal gibi bir hastalık sonucunda bebekte mineral kaybı meydana gelebiliyor ve takviyeye ihtiyaç duyulabiliyor.

Bebeklere takviye olarak verilmesi gereken tek mineral genellikle demir oluyor. Çünkü anne sütü de biberon mamaları da demir bakımından fakir olabiliyor. 1 yaşına kadar bebeklere vitamin takviyesinin doktor kontrolünde ve yalnızca D vitamini olacak şekilde yapılması gerekiyor. Bebeğin kontrolleri sırasında başka vitamin ve mineral eksikliğine rastlanırsa bebeğin ihtiyacına göre takviye edilmesi gereken miktar belirleniyor ve sadece doktorun önerdiği şekilde takviye sağlanıyor.

Vitamin ve minerallerin her birinin farklı işlevleri olduğu unutulmamalıdır. Aksi takdirde bilinçsizce çocuğa takviye edilen bu maddeler yarardan çok zarara neden olacak ya da herhangi bir etkisi olmayıp organların boşuna zorlayacaktır.

Vitaminler ve Etkileri

Bir bebek için D vitaminin önemi kemik yapısının normal ve tam gelişebilmesini sağlamaktır. Bu vitaminin alınabileceği en büyük kaynak güneştir. Teni oldukça hassas olan bebeklerin güneşten bu vitamini alması sağlanmalıdır. Ancak bunu yaparken uzmanların önerdiği güneşin zararsız etkilerinin olmadığı saatleri tercih etmek gerekir. Süt, balık ve yumurta da D vitaminin bulunduğu besinlerden bazılarıdır.

B vitamini bebeğin sinir sisteminin, vücudun ve hematolojik sisteminin gelişimi için önemlidir. B vitamini tahıllarda, birçok kuruyemişte, karaciğer ve beyin gibi sakatat ürünlerinde de bulunabilmektedir.

A vitamini cilt ve göz sağlığının eksiksiz olması için gereken bir vitamin çeşididir. C vitamini eksikliğinde bebeklerde skorbüt hastalığına rastlandığı için bu vitaminin kontrolü de düzenli olarak yapılmaktadır. C vitamininin alımı sebze ve meyve tüketimiyle gerçekleşir. K vitamini kanın pıhtılaşmasında görev almaktadır. C vitamini gibi özellikle koyu yeşil yapraklı sebzelerde bolca bulunmaktadır. E vitamininin başta üreme işlevi olmak üzere birçok farklı etkisi bulunmaktadır. Tıpkı B vitamini gibi kuruyemişlerde bol miktarda bulunur.

Vitaminin Fazlası Toksik Etki Yaratır

Gereğinden fazla vücuda alınan vitaminler bebekler için toksik etki yaratmaktadır. Dışkı ve idrar ile dışarı atılabilen vücuttaki fazla miktardaki bazı mineral ve vitamin herhangi bir birikime yol açmasa da, A, D, E ve K vitaminleri için bu durum söz konusu değildir. Çünkü bu vitaminler yağda çözünmektedir ve fazla alınması halinde vücutta birikimi gerçekleşmektedir.

Tam da burada bebeklerde bilinçsiz vitamin kullanılmasının ne kadar sakıncalı olduğu ortaya çıkıyor. Normal beslenme sürecinde sırf daha faydalı bir şey yapabilmek adına bebeğe yapılan vitamin ve mineral takviyesi bebeğin rahatını kaçırabiliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir