Anne Sütü Üretimini Artıran Öneriler

Zorlu, heyecanlı ve sabır gerektiren bir süreç olan 9 aylık hamilelik dönemi sonrasında anne adaylarının emzirme süreci başlıyor. Bu sürecin en endişeli kısmıysa anne sütü azalması, kesilmesi oluyor.

Doğumdan hemen sonra ya da ilerleyen zamanlarda anne sütünün kesilmesi, azalması gibi durumlarla karşılaşılabiliyor. İnsan vücudu oldukça hassas bir yapıya sahip olduğu için psikolojik ya da sosyal herhangi bir durum anne sütüne farklı şekillerde etki edebiliyor. Böyle durumlarda bebek biberon kullanacak kadar büyümediyse ya da anne bunu tercih etmiyorsa, o zaman sütünü artıran ve olumsuz etki yaratacak durumlardan kaçınması, buna karşı önlem alması gerekiyor.

Anne sütünün kesilmesi halinde bebek ihtiyacı olan besini alamaz ve dolayısıyla gelişimi olumsuz yönde etkilenir. Bunun önüne geçmek için anne ve anne adaylarına birkaç önerimiz bulunuyor.

Süt Artıran Besinler

Annenin tükettiği sıvı miktarı, oluşan süt miktarıyla doğrudan ilişkilidir. Bu nedenle günlük 3-3,5 litre su, çorba, şekersiz bitki çayı, ayran, şekersiz meyve kompostosu gibi sıvı tüketmeye dikkat etmek gerekiyor.

Süt miktarını artıran bitkiler arasında rezene de bulunuyor. Rezene çayının aşırı olmadan tüketilmesi halinde anne sütünü artırmada çok etkili olduğu biliniyor. Rezene bitkisini yalnızca çay olarak değil, suda haşlayarak ya da az yağda hafif kavurarak tüketmek de mümkün oluyor.

Hamilelik döneminde kilo problemiyle karşı karşıya kalan anneler, hemen diyet yapmaya ya da karbonhidrat tüketiminden kaçınmaya çalışıyor. Ancak ekmek, makarna, meyve ve pilav gibi karbonhidrat kaynaklı besinler anne sütünün artmasında son derece hızlı etki ediyor. Yaygın ancak yanlış olan durumlardan biri şeker tüketiminin anne sütünü artırması iken, aslında mümkün olduğunca beyaz şeker ve diğer şekerli besinleri tüketmekten kaçınmak gerekiyor.

Bunun yanı sıra diyet yapmak da özellikle emzirme döneminde yapıldığında süt miktarını olumsuz yönde ve ciddi oranda etkiliyor. Bebek ek besin almaya başlayıncaya kadar annelerin diyetten kaçınması gerekiyor. İlk altı ay dengeli ve yeterli beslenme kuralları uyguladıktan sonra ve bebeğin ek besine başlamasıyla zayıflamak isteyen annelerin bir uzmandan yardım alarak bu sürece başlaması gerekiyor.

Anne sütü artırıcı maydanoz, semizotu, roka, fesleğen, ıspanak gibi sebzeler de sofranın olmazsa olmazı haline getirilmesi gereken besinler oluyor. Aynı zamanda havuç, bal kabağı, kavun gibi meyve sebzelerin de sofrada yer alması gerekiyor. Çorba, yemek ya da tatlılarda bu meyve sebzeleri kullanarak da lezzetli ve faydalı besin alımı mümkün oluyor.

Protein kaynağı besinler olan yoğurt, süt, peynir, ayran, et, yumurta, tavuk gibi besinler anne sütünü artırmada etkili oluyor. Sütün yapısındaki protein nedeniyle bu besinler hızlıca etki edebiliyor.

Sütünün azalması ya da kesilmesinden endişe eden anneler beslenme düzenlerinde bu önerileri uygulayarak bu sorunla kolayca baş edebilirler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir